Fontos, ha “kullancsos” helyen járunk minden este meg kell néznünk, nézetnünk magunkat főleg a hajlatainkat (hónalj, combhajlat stb.) gyermekeknél pedig még a fül környéki hajas fejbőrt is tüzetesen át kell vizsgálni. A kullancsok által terjesztett vírusos agyvelőgyulladáson kívül a kullancs egy baktérium által okozott megbetegedést is terjeszt, az úgynevezett Lyme – borrellosist.
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
- viseljünk zárt öltözéket – felnőttek esetében főleg az alsó testrészt kell védeni (pl.testhezálló farmer), gyerekek esetében a felső testrész is védendő.
A kullancs a tölgyerdőket és az árnyékos helyeket kedveli, az erdő aljnövényzetében, a bozótosokban tartózkodik a legszívesebben. (legfeljebb 1,5 méter magasságban) - A szagok és illatok is fontos szerepet játszanak a rovarok életében – így a fedetlen testrészeken ajánlatos befújni magunkat kullancsriasztó szerekkel.
Mit tehetünk ha kullancsot találtunk a bőrünkben?
- minél hamarabb távolítsuk el egy erre alkalmas csipesszel (ne kenjük be semmivel!)
- jegyezzük fel a kullancs csípés idejét és helyet ahol jártunk.
- A kullancs által terjesztett agyvelőgyulladást megelőző oltással lehet elkerülni.
- Megdöbbentő, hogy sokkal gyakoribb a Lyme-kórt előidéző baktérium a kullancsokban mint az agyhártya-, agyvelőgyulladást okozó vírus. Amennyiben kullancs csípett meg minket figyeljük meg a csípés helyét az elkövetkező hetekben ha megjelenik kör alakban halvány pír, esetleg később izületi, idegi vagy szívtünetek forduljunk orvoshoz. Korai stádiumban a Lyme fertőzés jól gyógyítható, gyógyszeres kezeléssel.
Forrás, illetve további infók az alábbi linkeken: